Basement - 1 Vera Court, Hamilton MLS Number: X13139620
Corman, Hamilton, ON, L8K 4G7$1,399
Status: For Lease
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 700-1100 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Ici Source Real Asset Services Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,399
Status: For Lease
1 Big Bedroom, Property on A Large Lot with Lots of Outdoor Space. Tenant To Pay 30% Of Hydro, Gas, And Water of the House. Parking Available for Up To 2 Cars. *For Additional Property Details Click The Brochure Icon Below*
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13139620 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :17 May, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | :
L8K 4G7
|
| Price | : $1,399 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :2 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :King and Nash |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :700-1100 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Bedroom | :3.5 m x 3.0 m |
|---|---|
| Living Room | :4.0 m x 4.0 m |
| Kitchen | :3.0 m x 2.0 m |
|---|
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Separate Entrance |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|
17 May, 2026
TREB #X13139620
Listed
$1399.0
Sign in to view full price history of this property