189 Medici Lane, Hamilton MLS Number: X13160356
Carpenter, Hamilton, ON, L9B 0G7$3,600
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 3 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Real Estate Services Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,600
Status: For Lease
Open concept layout upgraded home with upgrades galore. This home has a great floor plan. 4 bedrooms, 2.5 baths. Walk through a beautiful foyer to an open concept main floor boasting wide planked wood flooring, dining room with coffered ceiling, great room with fireplace overlooking private backyard and gourmet kitchen with top of the line appliances and granite counter tops. Second floor with luxurious master bedroom, generous sized walk-in closet, and large master en-suite bath. 3 good sized bedrooms. Ready for lease July 2026.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13160356 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :6-15 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :22 May, 2026 (9 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | :
L9B 0G7
|
| Price | : $3,600 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Rymal and Glencaster |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Family Room | :4.54 m x 3.86 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.73 m x 2.99 m |
| Bedroom 2 | :3.81 m x 3.25 m |
| Bedroom 4 | :3.32 m x 3.04 m |
| Dining Room | :3.07 m x 3.25 m |
|---|---|
| Bedroom | :5.53 m x 3.91 m |
| Bedroom 3 | :3.4 m x 3.14 m |
| Exterior Finish | :Brick Front, Stone |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Full |
| Laundry | :In Basement |
|---|---|
| Garage | :Attached |
22 May, 2026
TREB #X13160356
Listed
$3600.0
Sign in to view full price history of this property