693 Switzer Crescent, Milton MLS Number: W13108952
1028 - CO Coates, Milton, Halton, ON, L9T 0H3$3,400
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Right At Home Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,400
Status: For Lease
Beautiful, bright and spacious 3-bedroom, 1 loft, 3-bathroom corner lot home available for rent in the desirable Milton area near Derry and Thompson Rd. This well-maintained property offers a functional layout with generous living and dining spaces, a modern recently renovated kitchen with ample storage, and plenty of natural light throughout. Features include a double car garage, a private backyard ideal for relaxing or entertaining, and a convenient location close to schools, parks, shopping, and transit. Perfect for families seeking comfort and convenience in a great neighborhood. Very spacious and bright rooms with large windows located in child friendly and quiet neighborhood 2 mins walk to many parks and 5 mins walk to school, 7 mins drive to Go station, Community & recreational center, Bus stop right in front of the house, Two Car parking available 1900+ square feet space, Separate washer and dryer, electric stove, fridge & Dishwasher Hardwood on all floors. 70% utilities and basement is not included.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :W13108952 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :10 May, 2026 (15 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Halton |
|---|---|
| Postal Code | :
L9T 0H3
|
| Price | : $3,400 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Thompson Rd & Yates |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Primary Bedroom | :4.27 m x 4.26 m |
|---|---|
| Bedroom 3 | :3.31 m x 3.21 m |
| Dining Room | :6.15 m x 3.22 m |
| Breakfast | :3.58 m x 2.51 m |
| Bedroom 2 | :3.45 m x 3.08 m |
|---|---|
| Family Room | :6.95 m x 3.16 m |
| Kitchen | :3.58 m x 2.38 m |
| Living Room | :4.77 m x 3.75 m |
| Exterior Finish | :Brick, Stone |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Apartment |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Main Level |
| Park | :Park |
10 May, 2026
TREB #W13108952
Listed
$3400.0
Sign in to view full price history of this property