28 Trailside Drive, Haldimand MLS Number: X13165458
Haldimand, ON, N0A 1S0$2,600
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Att/Row/Townhouse)
- Listing Courtesy : Team Panag Real Estate Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,600
Status: For Lease
Welcome Home! Gorgeous New Townhouse In Townsend. This Perfect, 2 Storey Home Offers Over 1,900 Sqft Of Living Space. Main Floor Boasts An Open Concept Layout With 9'Ft Ceilings & A Bright Living Room With A Gas Fireplace. Modern Eat-In Kitchen Offers Ss Appliances And A Breakfast Bar. Large Primary Bedroom Features A 4 Pc Ensuite And Oversized Walk-In Closet. Additional 2 Great Sized Bedrooms, 4 Pc Bath And Laundry Make Up The Second Level. Full Unspoiled Basement. Attached Garage With Inside Entry. Within Walking Distance To Trails, Parks And Townsend Pond & A Short Drive To Simcoe, Jarvis & Hagersville. Looking For Aaa+ Tenants. Rental Application, References, Proof Of Employment, Credit Check Required. Minimum 1 Year Lease.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13165458 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :22 May, 2026 (22 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Haldimand |
|---|---|
| Postal Code | : N0A 1S0 |
| Price | : $2,600 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Nanticoke Creek Pkwy |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Electric |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Foyer | :0.0 m x 0.0 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.05 m x 3.96 m |
| Bathroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Bedroom | :11.0 m x 10.4 m |
| Bedroom 3 | :3.35 m x 3.38 m |
| Laundry | :0.0 m x 0.0 m |
| Dining Room | :2.9 m x 2.77 m |
|---|---|
| Living Room | :4.8 m x 4.42 m |
| Primary Bedroom | :3.96 m x 4.47 m |
| Bedroom 2 | :3.61 m x 3.35 m |
| Bathroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Exterior Finish | :Brick, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Full |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Upper Level |
22 May, 2026
TREB #X13165458
Listed
$2600.0
Sign in to view full price history of this property