308 Coronation Rd, Whitby MLS Number: E9231533
Rural Whitby, Whitby, Durham, ON, L1P 0K8$3,250
Status: Sold
- 3+1 Beds
- 3 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential (Townhouse)
- Listing Courtesy : Re/max Royal Properties Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,250
Status: Sold
Developed by award winning Tribute communities. END UNIT with 3 spacious bedrooms, 3 bathrooms, and a 2-car garage. It offers over 2000 sqft of living space with endless upgrades including 200 AMP. The open concept main floor boasts 9-foot ceilings along with a dream kitchen including extended cabinetry, Centre island, upgraded quartz countertop, S/S appliances. Upstairs you will find the primary bedroom retreat with a spa like ensuite featuring a fully glass rain shower with 4 piece bathroom. Newly built kid's park. Conveniently located minutes away to major highways 401, 412, and 407.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E9231533 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 Oct, 2024 (547 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | : L1P 0K8 |
| Price | : $3,250 |
|---|
| Bedrooms | :3 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Soltys Dr/Armelia Pl |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Dining | :3.90 m x 3.50 m |
|---|---|
| 2nd Br | :3.70 m x 3.40 m |
| 4th Br | :3.40 m x 3.60 m |
| Powder Rm | :2.30 m x 1.40 m |
| Prim Bdrm | :4.80 m x 3.80 m |
|---|---|
| 3rd Br | :3.20 m x 3.20 m |
| Kitchen | :4.20 m x 3.40 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :Part Fin |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Lower |
| Park | :Park |
01 Oct, 2024
TREB #E9231533
Leased
$3250.0
Sign in to view full price history of this property