27 Gladiola Court, Whitby MLS Number: E13167876
Rolling Acres, Whitby, Durham, ON, L1R 1N8$3,300
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 3 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Bay Street Group Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,300
Status: For Lease
Large Family Home In A Desired Whitby Location. Fenced In Backyard. Master Bedroom Features A Walk In Closet And 4 Piece Ensuite. Family Room With Gas Fireplace, Big TV And Walk Out To Deck. Garden Shed, Energy Efficient Furnace & Air Conditioning, Fruit Cellar, Central Vac. Large Driveway . And No Sidewalk To Shovel! Nice Court Location. A Great Place For A Growing Family. The Nice Landlord. The Top High Schools in Durham. This Is The Perfect Home To Add Your Personal Touch! The upper floor is responsible for 2/3 of all utilities.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13167876 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :24 May, 2026 (6 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | :
L1R 1N8
|
| Price | : $3,300 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Rossland/Garrard |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Kitchen | :5.3 m x 3.42 m |
|---|---|
| Living Room | :5.3 m x 3.41 m |
| Primary Bedroom | :5.9 m x 3.5 m |
| Bedroom 3 | :3.3 m x 3.7 m |
| Family Room | :4.9 m x 3.43 m |
|---|---|
| Dining Room | :4.1 m x 3.41 m |
| Bedroom 2 | :4.7 m x 3.46 m |
| Bedroom 4 | :3.5 m x 3.0 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :6 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
24 May, 2026
TREB #E13167876
Listed
$3300.0
Sign in to view full price history of this property