30 Frost Dr, Whitby MLS Number: E6742738
Lynde Creek, Whitby, Durham, ON, L1P 1C9$3,200
Status: Sold
- 3+ Beds
- 4 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Listing Courtesy : Homelife/gta Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,200
Status: Sold
Welcome to this beautifully updated and cozy family home in the Lynde Creek area, featuring 3 bedrooms and 4 bathrooms. Big lot with almost 7K SQFT. Situated on extra deep lot backing onto greenspace, this property provides ample space for outdoor activities and potential expansion. Kitchen for dining; family room grants access to spacious deck. Finished open concept basement featuring a wet bar, bathroom, laundry, and an extra open space that can be used as a gym or for storage. Updates include furnace and AC installed in 2020, Bosch dishwasher in 2021, Samsung washer and dryer from 2019, roof shingles installed in 2017, and a new garage door installed in 2017. Offers proximity to schools, daycare, parks, and a shopping complex. Easy access to HWY 401 and the GO station, just a 7-8 minute drive away.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E6742738 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :24 Aug, 2023 (952 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | : L1P 1C9 |
| Price | : $3,200 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Frost/Bonacord |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living | :3.15 m x 4.69 m |
|---|---|
| Family | :3.05 m x 3.72 m |
| Prim Bdrm | :3.26 m x 5.20 m |
| 3rd Br | :3.20 m x 3.63 m |
| Dining | :2.21 m x 3.60 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.05 m x 3.69 m |
| 2nd Br | :3.20 m x 3.38 m |
| Rec | :6.58 m x 7.49 m |
| Exterior Finish | :Alum Siding, Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
24 Aug, 2023
TREB #E6742738
Leased
$3200.0