620 - 2545 Simcoe Street N, Oshawa MLS Number: E13111280
Windfields, Oshawa, Durham, ON, L1L 0W3$1,550
Status: For Lease
- 1 Baths
- Area : 0-499 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Flynn Real Estate Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,550
Status: For Lease
Stylish studio condo at 2545 Simcoe Street in North Oshawa, built by Tribute Communities. Perfectly located near Ontario Tech University and Durham College, this modern high-rise unit offers sleek design, premium finishes, and exceptional convenience. The open-concept layout features east-facing windows for beautiful natural light, durable laminate flooring, and a contemporary kitchen with quartz countertops and top-of-the-line stainless steel appliances-including a fridge, built-in oven with black cooktop, built-in dishwasher, and microwave. The unit also includes an in-suite washer and dryer for added comfort.Enjoy quick access to major highways (407, 412, and 401), and walk to RioCan Windfields Shopping Centre, Costco, parks, and more. Building amenities include a fitness centre, yoga studio, rooftop terrace with BBQs, pet spa, dog park, private dining areas, business lounges, guest suites, and a 24-hour concierge. With everything you need at your fingertips, this is modern living at its finest.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :E13111280 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :11 May, 2026 (2 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | :
L1L 0W3
|
| Gym |
| Party Room/Meeting Room |
| Game Room |
| Rooftop Deck/Garden |
| Concierge |
| Price | : $1,550 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| No. of Rooms | :1 |
|---|---|
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Simcoe St N and Windfields |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :0-499 sqft |
| Kitchen | :3.9 m x 3.15 m |
|---|---|
| Dining Room | :3.9 m x 2.9 m |
| Living Room | :3.9 m x 2.9 m |
|---|
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Patio Terrace | :Juliette |
| Park | :Park |
11 May, 2026
TREB #E13111280
Listed
$1550.0
Sign in to view full price history of this property