Main - 747 GLENFOREST Street W, Oshawa MLS Number: E13060212
Northglen, Oshawa, Durham, ON, L1J 5E9$2,950
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Duplex)
- Listing Courtesy : Icloud Realty Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,950
Status: For Lease
Location! Location! Location! Character And Charm Can Be Found In This Detached All-Brick Bungalow In The Sought After Glens Neighborhood! Renovated Top To Bottom, This Bungalow Boasts Brand New Kitchens, 2 Sparkling Washrooms (Including A 3 Pc Ensuite), And Convenient Separate Laundry. Enjoy Modern Touches In The Completely Redesigned Kitchen Like Quartz Counters, Large Island And Stainless Steel Appliances. Including Dish Dishwasher. Premium 60-Foot-Wide Lot With 5-Car Driveway. Plus $275 For All Utilities. A Welcoming Community Vibe With Easy Access For Commuters, Schools, All Amenities, and Oshawa Centre.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13060212 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :29 Apr, 2026 (6 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | :
L1J 5E9
|
| Price | : $2,950 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Rossland & Stevenson |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Foyer | :3.3 m x 1.39 m |
|---|---|
| Kitchen | :5.45 m x 3.7 m |
| Bedroom 2 | :5.53 m x 2.74 m |
| Living Room | :4.59 m x 3.22 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :4.28 m x 3.59 m |
| Laundry | :2.77 m x 4.05 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Apartment |
| Laundry | :Electric Dryer Hookup |
|---|
29 Apr, 2026
TREB #E13060212
Listed
$2950.0
Sign in to view full price history of this property