306 - 585 colborne Street, Brantford MLS Number: X13048524
Brantford, ON, N3S 3M7$2,450
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Att/Row/Townhouse)
- Listing Courtesy : Gold Estate Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,450
Status: For Lease
Stunning corner unit 3 year old built townhome nestled in Brantford's central area. Zebra blinds whole house With its open concept design and abundant natural light, this unit offers a modern and inviting atmosphere also two balcony. Featuring three bedrooms and a versatile den that can function as a fourth bedroom, along with 3 washrooms, this 3+1 Den townhome provides flexibility and convenience. The lower level includes a multi-purpose den, family room and a laundry room equipped with a full-sized washer and dryer. On the main level, the kitchen showcases stainless steel appliances and sleek quartz countertops. Upstairs, you'll find three well-proportioned bedrooms, one of which has a private 3-piece ensuite, along with an additional 4-piece bathroom. The property offers two parking spaces, an amenity garden, and visitor parking for guests. Enjoy the convenience of being close to amenities, parks, schools, and easy highway access.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13048524 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :27 Apr, 2026 (3 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Brantford |
|---|---|
| Postal Code | :
N3S 3M7
|
| Price | : $2,450 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Colborne St. E and Iroquois St |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Den | :2.74 m x 3.35 m |
|---|---|
| Dining Room | :4.63 m x 4.2 m |
| Bedroom | :2.71 m x 2.86 m |
| Bedroom 2 | :4.2 m x 3.04 m |
| Living Room | :4.2 m x 4.63 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.13 m x 3.38 m |
| Primary Bedroom | :3.47 m x 4.29 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Upper Level |
27 Apr, 2026
TREB #X13048524
Listed
$2450.0
Sign in to view full price history of this property