73 Holder Dr, Brantford MLS Number: X9461953
Brantford, ON, N3T 0W8$2,300
Status: Sold
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Property Type: Residential (Townhouse)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Real Estate Services Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,300
Status: Sold
Beautiful End Unit Three Storey Freehold Townhome in the highly desirable community of West Brantford. Empire Community Townhome has 3 bedrooms, 2.5 bathrooms, Furnace and Laundry on Main floor and lead to the single door that opens to the Backyard. Second floor offers a practical layout and modern features throughout, boasts a well-designed layout featuring a spacious Kitchen with its beautiful extended Island that provides a convenient space for eat-in area, cooking, dining and entertaining. The Family room is very well sized with loads of natural light especially because it opens up to the high large deck. The 2 pieces Powder room completes the second floor, all sharing the beautiful Hardwood and eye catching tiled flooring. Third floor contains very good sized primary bedroom with a walk-in closet and Balcony. Two additional bedrooms with a three pieces bathroom completes the Third floor. The Townhouse is situated steps away from parks, schools, transit options, shops and more. This location provides easy access to amenities and ensures a vibrant and convenient lifestyle.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X9461953 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :18 Nov, 2024 (500 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Brantford |
|---|---|
| Postal Code | : N3T 0W8 |
| Price | : $2,300 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Gillespie Drive & Shellard Lane |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Great Rm | :5.18 m x 3.05 m |
|---|---|
| Kitchen | :5.18 m x 2.69 m |
| Prim Bdrm | :4.29 m x 3.05 m |
| 2nd Br | :2.49 m x 2.62 m |
| Bathroom | :2.15 m x 1.75 m |
| Dining | :5.18 m x 2.69 m |
|---|---|
| Bathroom | :1.75 m x 1.55 m |
| Bathroom | :2.25 m x 1.90 m |
| 3rd Br | :2.59 m x 2.46 m |
| Laundry | :1.40 m x 0.90 m |
| Exterior Finish | :Alum Siding, Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :None |
| Garage | :Built-In |
|---|---|
| Laundry Level | :Main |
18 Nov, 2024
TREB #X9461953
Terminated
$2300.0
Sign in to view full price history of this property