183 Longboat Run W, Brantford MLS Number: X12961430
Brantford, ON, N3T 5L5$3,200
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 5 Baths
- Area : 2500-3000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Executive Homes Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,200
Status: For Lease
Losani Homes built 4 Bedroom Detached. Huge Living For A Large Or Extended Family. Open-concept layout with Classic finishes featuring hardwood floors, Bosch appliances, and finished basement with separate entrance. This House is 2,800 square feet, the Main Floor Features A Versatile Den That Can Be Used As A Home Office Or Study, Main Floor Features Separate Dining Room And A Great Room Perfect For Entertaining Big Parties. Second Floor Upstairs Features The Primary Bedroom With 2 Walk-In Closets & A Luxurious 4-Piece Ensuite Bathroom. The finished basement features an oversized recreation room, extra bedroom, spare room, and bathroom. Close to Wilfred Laurier Uni(Brantford Campus), Schools, shops, and amenities. Perfect location! The monthly rent for the premises shall be $3,200, excluding the basement. In the event that the Tenant requests and the Landlord agrees to include the basement as part of the leased premises, the monthly rent shall be increased to $3,500.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X12961430 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Apr, 2026 (24 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Brantford |
|---|---|
| Postal Code | : N3T 5L5 |
| Price | : $3,200 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :10 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Shellard Ln/Blackburn Dr |
| Bathrooms | :5 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2500-3000 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Foyer | :0.0 m x 0.0 m |
|---|---|
| Great Room | :0.0 m x 0.0 m |
| Den | :0.0 m x 0.0 m |
| Bedroom 2 | :0.0 m x 0.0 m |
| Bedroom 4 | :0.0 m x 0.0 m |
| Kitchen | :0.0 m x 0.0 m |
|---|---|
| Dining Room | :0.0 m x 0.0 m |
| Primary Bedroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Bedroom 3 | :0.0 m x 0.0 m |
| Laundry | :0.0 m x 0.0 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :5 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Park | :Park |
06 Apr, 2026
TREB #X12961430
Listed
$3200.0
Sign in to view full price history of this property