102 Hunter Way, Brantford MLS Number: X12961900
Brantford, ON, N3T 0A8$3,050
Status: For Lease
- 4+1 Beds
- 4 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : International Realty Firm, Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,050
Status: For Lease
Lovely 2-storey, 4+1 bedroom fully detached home available for lease in the highly sought-after West Brant community. Recently fully painted throughout and featuring a newly renovated kitchen, this home offers a fresh, modern feel with plenty of space for families. The main level features a spacious foyer with double closet, a bright formal living room with large windows, hardwood flooring, and an inviting family room complete with hardwood floors and a cozy gas fireplace. The standout feature is the renovated eat-in kitchen, offering a large centre island/breakfast bar, stainless steel appliances, and a generous dinette area that is perfect for everyday living and entertaining. A convenient 2-piece bath, garage access, and a large laundry room with ample storage complete the main floor. Upstairs, the home offers a spacious primary bedroom with a walk-in closet and a 5-piece ensuite, along with three additional generously sized bedrooms and a versatile office space/den that is ideal for working from home. The fully finished basement adds even more living space with a recreation room, and a 3-piece bathroom-perfect for guests or extended family. Enjoy the fully fenced, sun-filled backyard with two deck areas and a shed. Lawn maintenance is taken care of by the landlord for added convenience. One parking space included in the garage.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X12961900 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :20 Apr, 2026 (10 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Brantford |
|---|---|
| Postal Code | : N3T 0A8 |
| Price | : $3,050 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Blackburn To Hunter Way |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :4.88 m x 4.27 m |
|---|---|
| Dining Room | :3.05 m x 3.66 m |
| Primary Bedroom | :6.1 m x 3.56 m |
| Bedroom 3 | :3.66 m x 3.45 m |
| Recreation | :6.1 m x 6.1 m |
| Office | :3.66 m x 3.45 m |
| Kitchen | :3.05 m x 3.45 m |
|---|---|
| Family Room | :5.18 m x 4.17 m |
| Bedroom 2 | :3.66 m x 3.45 m |
| Bedroom 4 | :3.2 m x 3.05 m |
| Bedroom | :2.74 m x 2.74 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Park | :Park |
20 Apr, 2026
TREB #X12961900
Price Change
$3050.0
Sign in to view full price history of this property