82 Scenic Ridge Gate, Brant MLS Number: X13162934
Paris, Brant, ON, N3L 0K2$2,980
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Homelife/miracle Realty Ltd
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,980
Status: For Lease
Welcome To This Executive Detached Home In The Desirable Community Of Paris, Available To Move In From August 1st. This home offers 4 Spacious Bedrooms And 3 Bathrooms With 9 Ft Ceilings On Both The Main And Second Levels. The Modern Kitchen Features Quartz Countertops, A Stylish Backsplash, And Ample Cabinetry, Flowing Seamlessly Into Separate Living, Dining, And Breakfast Areas Designed For Both Comfort And Entertaining. Large Windows Throughout Fill The Home With Natural Light. The Primary Bedroom Serves As A Private Retreat With A Luxurious Ensuite Featuring Both A Soaker Tub And A Separate Glass Standing Shower, Along With An Oversized Walk-In Closet. All Four Bedrooms Are Exceptionally Spacious, Offering Comfort And Flexibility For Families. Additional Features Include Direct Garage Access And An Unfinished Basement Included Providing Excellent Storage Space. Enjoy Outdoor Living In The Fully Fenced Backyard Complete With A Concrete Pad Perfect For Seating Or Barbecuing. Conveniently Located Just Steps To Parks, Recreation Centre, Restaurants, Medical Facilities, Everyday Amenities, And Only Minutes To Hwy 403, Brant Sports Complex, Downtown Paris, The Grand River, Scenic Hiking Trails, Farmers' Markets, Festivals, And More.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13162934 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :23 May, 2026 (9 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Brant |
|---|---|
| Postal Code | :
N3L 0K2
|
| Price | : $2,980 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Rest Acres & Power Line rd |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :4.22 m x 3.3 m |
|---|---|
| Kitchen | :4.47 m x 3.23 m |
| Bedroom 2 | :4.65 m x 4.22 m |
| Bedroom 4 | :3.34 m x 3.02 m |
| Dining Room | :3.85 m x 3.02 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :4.98 m x 4.37 m |
| Bedroom 3 | :3.7 m x 3.0 m |
| Exterior Finish | :Brick, Stucco (Plaster) |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Separate Entrance |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Built-In |
| Park | :Park |
22 May, 2026
TREB #X13162934
Listed
$2980.0
Sign in to view full price history of this property